Ta strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej.More information
Ukryj wiadomość
Sysmex Poland
Menu

Fragmenty krwinek czerwonych (schistocyty) (FRC*)

Analizatory Sysmex do pomiaru fragmentocytów (FRC% i FRC#), jako parametru badawczego, stosują metodę fluorescencyjnej cytometrii przepływowej w kanale retikulocytarnym.

Do identyfikacji fragmentocytów na skatergramie RET wykorzystywany jest specjalny obszar poniżej obszaru RBC. Ponieważ czerwone krwinki nie zawierają kwasów nukleinowych, natężenie sygnałów fluorescencyjnych (ang. side fluorescence signals, SFL) jest skrajnie niskie. Ponadto odczyt intensywności światła rozproszonego czołowo (FSC) jest niższy niż w przypadku nieuszkodzonych krwinek czerwonych.

Fragmentocyty pojawiają się na na ogół w wyniku mechanicznego uszkodzenia, zwykle w kontekście turbulentnego przepływu krwi lub kontaktu z patologicznie zmienionym śródbłonkiem (zdarza się najczęściej w mikrokrążeniu). Te nieprawidłowe siły ścinające niszczą integralność czerwonych krwinek, powodując występowanie resztek komórkowych przypominających „hełmy” (komórki z dwoma zwężającymi się wypustkami przypominającymi rogi na obu końcach komórki) i innych dziwnych kształtów widocznych pod mikroskopem.

* FRC% i FRC# są parametrami badawczymi otrzymywanymi w kanale RET w analizatorach serii XN i analizatorach klasy X (XT-4000i i XE-5000). Parametrów badawczych nie należy używać do diagnostyki in vitro.

Copyright © Sysmex Europe GmbH. All rights reserved.