Ta strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej.More information
Ukryj wiadomość
Sysmex Poland
Menu

Odsetek krwinek z niską zawartością hemoglobiny (HYPO-He) oraz z wysoką zawartością hemoglobiny (HYPER-He)

Czym są i gdzie są wykorzystywane parametry HYPO-He oraz HYPER-He?

Wraz z innymi parametrami, HYPO-He jest wykorzystywany jako wskaźnik RBC pomocny do rozróżnienia między niedokrwistością z niedoboru żelaza a talasemią.

Oznaczanie HYPO-He, jak również MicroR jest zalecane w wytycznych nefrologicznych, takich jak europejskie wytyczne dotyczące najlepszej praktyki (ang. European Best Practice Guidelines, EBPG) czy inicjatywa poświęcona badaniu skutków choroby nerek przy Amerykańskiej Narodowej Fundacji Nefrologicznej (ang. National Kidney Foundation Kidney Disease Outcome Quality Initiative, NKF KDOQI).

W jaki sposób HYPO-He i HYPER-He są wyznaczane?

HYPO-He i HYPER-He są parametrami analizowanymi w kanale retikulocytów (RET). Są one wyznaczane z zawartości hemoglobiny we wszystkich dojrzałych RBC (RBC-He), którą można obliczyć na podstawie intensywności światła rozproszonego czołowo, pod dużym kątem (FSC). Sygnał FSC jest konwertowany na pikogramy (pg) przy użyciu zastrzeżonego algorytmu, a u zdrowych osób uzyskana wartość RBC-He jest porównywalna ze średnią wartością hemoglobiny krwinki (MCH). Następnie wartość RBC-He jest używana do określenia HYPO-He i HYPER-He.

HYPO-He jest odsetkiem RBC o zawartości hemoglobiny komórkowej mniejszej niż 17 pg, podczas gdy HYPER-He jest odsetkiem RBC o zawartości hemoglobiny komórkowej powyżej 49 pg.

HYPO-He i HYPER-He są parametrami diagnostycznymi w analizatorach klasy XN, które posiadają kanał RET. *

*W analizatorach XT-4000i i XE-5000 są to parametry badawcze pochodzące z kanału RET i nazwane %HYPO-He i %HYPER-He. Parametry badawcze nie powinny być stosowane do diagnostyki in vitro.

Copyright © Sysmex Europe GmbH. All rights reserved.