Ta strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej.More information
Ukryj wiadomość
Sysmex Poland
Menu
Sysmex Poland Materiały naukowe Centrum Wiedzy Sysmex Parametry Ocena aktywacji i ziarnistości neutrofili

Aktywacja neutrofili: reaktywność neutrofilii (NEUT-RI) oraz ziarnistość neutrofilii (NEUT-GI)

W jakim celu mierzona jest aktywacja neutrofilii?

W ostatnich latach rozumienie roli neutrofili w zapaleniu zmieniło się zasadniczo. Początkowo sądzono, że neutrofile odgrywają tylko bierną rolę, odpowiadając w prosty sposób na sygnały zewnętrzne. Pogląd ten został zmieniony, dzięki zauważeniu, że aktywowane neutrofile mogą wykonywać wiele z zadań, wykonywanych przez makrofagi. Ostatnimi czasy, zauważono, że aktywowane neutrofile wydzielają różnorodne cytokiny prozapalne i cząsteczki powierzchniowe (MHCII), w sposób umożliwiający prezentację antygenu komórkom T oraz ich aktywację.

Aktywacja neutrofili jest wskaźnikiem wczesnej odpowiedzi odpornościowej, a zatem zarówno NEUT‑GI, jak i NEUT-RI w tym stanie zostaną zwiększone.

Hematologiczne parametry stanu zapalnego Sysmex umożliwiają ich wczesną diagnostykę, dzięki czemu możliwe jest szybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia lub jego zmodyfikowanie. Monitorowanie pacjentów z chorobami zapalnymi i ich skuteczne leczenie daje możliwość uniknięcia nadużywania antybiotyków.

Za pomocą analizatorów serii XN można teraz ocenić ilościowo stan aktywacji neutrofili (NEUT-GI i NEUT-RI) i limfocytów (RE-LYMP, AS-LYMP). Wszystkie parametry są częścią pakietu „Zaawansowane parametry stanu zapalnego” i są dostępne po aktywacji licencji.

Pomiar NEUT-RI oraz NEUT-GI

W kanale XN-DIFF komórki różnicuje się na podstawie intensywności ich sygnału fluorescencji (SFL), ich wielkości oraz ich struktury wewnętrznej. Aktywowane komórki nie tylko mają inny skład lipidów błonowych, ale także wykazują większą aktywność w cytoplazmie, ponieważ aktywnie wytwarzają np. cytokiny. W konsekwencji, intensywność sygnału fluorescencji aktywowanych komórek jest większa niż sygnał fluorescencji komórek w stanie spoczynku. Parametr NEUT-RI odzwierciedla intensywność reaktywności neutrofili, zależną od ich aktywności metabolicznej.

Światło rozproszone bocznie, pod kątem 90 stopni, w kanale XN-DIFF dostarcza informacji o gęstości lub złożoności komórki i obrazuje ziarnistość komórek. Jeśli złożoność neutrofili wzrasta po zmianie funkcjonalności, np. przez toksyczną granulację lub wakuolizację, wpływa to również na położenie chmury neutrofili na skatergramie, a parametr NEUT-GI, wyrażony w jednostce SI (intensywność rozproszenia) zmienia się odpowiednio.

Copyright © Sysmex Europe GmbH. All rights reserved.