Kanał XN-DIFF
Automatyczny rozdział leukocytów opiera się na reakcji cytochemicznej z różnymi odczynnikami, po której następuje analiza z wykorzystaniem fluorescencyjnej cytometrii przepływowej.
W pierwszym etapie odczynnik lizujący oddziałuje na błony komórkowe, dzięki czemu w następnym kroku marker fluorescencyjny może znakować wewnątrzkomórkowe kwasy nukleinowe (głównie RNA). Połączenie tych dwóch odczynników sprawia, że struktura komórki pozostaje praktycznie nienaruszona i jest możliwa prawidłowa separacja populacji leukocytów – szczególnie limfocytów i monocytów.
Następnie próbka zostaje poddana analizie z wykorzystaniem fluorescencyjnej cytometrii przepływowej. Sygnały pomiarowe pochodzące od komórek związane ze światłem rozproszonym bocznie (SSC) oraz bocznym światłem fluorescencji (SFL) są prezentowane na skatergramie. Dlatego komórki o podobnych właściwościach cytochemicznych są zlokalizowane na tym samym obszarze skatergramu i różnicowane przez specjalny algorytm. Kanał różnicujący leukocyty umożliwia ich rozdział (w tym także wyodrębnienie niedojrzałych granulocytów), jak również odpowiada za flagowanie próbek z podejrzeniem nieprawidłowości.
Wartość dodana XN-DIFF
Znakomita czułość oraz trójwymiarowe różnicowanie komórek, umożliwia wykrycie komórek reaktywnych lub rozrostowych. Wpływa to znacząco na przebieg pracy w laboratorium oraz zdrowie pacjentów.
Sysmex oferuje kompleksowy panel parametrów oraz komunikatów, istotnych w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, w monitorowaniu infekcji oraz innych stanów patologicznych.
Parametr IG (niedojrzałe granulocyty) umożliwia, w zależności od przyjętych przez laboratorium wartości odcięcia, znaczące zmniejszenie ilości wykonywanych rozmazów manualnych.